koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Web sayfası, web sitesi, web sunucusu ve arama motoru arasındaki fark nedir?

Bu makalede, web ile ilgili çeşitli kavramları açıklıyoruz: web sayfaları, web siteleri, web sunucuları ve arama motorları. Bu terimler genellikle web’e yeni gelenler tarafından karıştırılır veya yanlış kullanılır. Her birinin ne anlama geldiklerini öğrenelim!

Bu makalede anlatılanları daha iyi anlamak için önce İnternet nasıl çalışır makalesine bakmanızı tavsiye ederiz.

Özet

Her bilgi alanında olduğu gibi, web de çok fazla jargonla birlikte gelir. Endişelenmeyin, sizi hepsiyle boğmayacağız (merak ederseniz bu sözlüğe bakabilirsiniz). Ancak, başlangıçta anlamanız gereken birkaç temel terim var, çünkü bu ifadeleri her zaman duyacaksınız. Bu terimleri karıştırmak bazen kolaydır, çünkü bunlar, ilgili ancak farklı işlevlere atıfta bulunur. Aslında, bazen bu terimlerin haber programlarında ve bazı başka yerlerde kötü bir şekilde kullanıldığını görürsünüz, bu yüzden onları karıştırmak anlaşılabilir bir şey.

Daha fazla araştırma yaptıkça bu terimleri ve teknolojileri daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak bu hızlı tanımlar sizin için harika bir başlangıç olacaktır;

web sayfası: Firefox, Google Chrome, Opera, Microsoft Internet Explorer veya Edge veya Apple’ın Safari’i gibi bir web tarayıcısında görüntülenebilen belge. Bunlara genellikle sadece “sayfa” da denir.

web sitesi: Birlikte gruplanmış ve genellikle çeşitli şekillerde birbirine bağlanmış web sayfaları topluluğu. Genellikle “web sitesi” veya “site” olarak adlandırılır.

web sunucusu: Internet’te bir web sitesi barındıran bilgisayar.

arama motoru: Google, Bing, Yahoo veya DuckDuckGo gibi diğer web sayfalarını bulmanıza yardımcı olan bir web hizmeti. Arama motorlarına normalde bir web tarayıcısı aracılığı ile bağlanırız.

Basit bir benzetmeye bakalım: bir halk kütüphanesi. Bir kitaplığı ziyaret ederken genellikle yapacağınız şey şudur:

 1. Bir arama dizini bulur ve istediğiniz kitabın başlığını ararsınız.
 2. Kitabın katalog numarasını not edersiniz.
 3. Kitabın bulunduğu bölüme gidip, doğru katalog numarasını bulur ve kitabı alırsınız.

Kitaplığı bir web sunucusuyla karşılaştıralım:

 • Kütüphane bir web sunucusu gibidir. Birden fazla web sitesi barındıran bir web sunucusuna benzeyen birkaç bölüme sahiptir.
 • Kütüphanedeki farklı bölümler (fen, matematik, tarih vb.) web siteleri gibidir. Her bölüm benzersiz bir web sitesi gibidir (iki bölüm aynı kitapları içermez).
 • Her bölümdeki kitaplar web sayfaları gibidir. Bir web sitesinde çeşitli web sayfaları olabilir, örneğin, Bilim bölümünde (web sitesi) ısı, ses, termodinamik, statik vb. Web sayfalarının her biri benzersiz bir konumda (URL) bulunabilir.
 • Arama dizini arama motoru gibidir. Her kitabın kütüphanede kendine özgü bir yeri vardır (iki kitap aynı yerde tutulamaz) katalog numarası ile belirtilir.

Daha derin dalış

Öyleyse, bu dört terimin neyle ilişkili olduğunu ve neden bazen birbirleriyle karıştırıldıklarını daha derinlemesine inceleyelim.

Web sayfası nedir?

Web sayfası tarayıcı tarafından görüntülenebilen basit bir belgedir. Bu tür belgeler HTML dilinde yazılmıştır. Bir web sayfası aşağıdakiler gibi çeşitli kaynak türlerini içerebilir:

 • stil bilgileri — sayfanın görünümü
 • komut dosyaları — sayfaya etkileşim
 • medya — görüntüler, sesler ve videolar.

Not: Tarayıcılar PDF dosyaları veya görüntüleri gibi diğer belgeleri de görüntüleyebilir, ancak web sayfası terimi özellikle HTML belgelerine atıfta bulunur. Aksi takdirde, yalnızca belge terimini kullanırız.

Web’de bulunan tüm web sayfalarına benzersiz bir adresten erişilebilir. Bir sayfaya erişmek için, adresini tarayıcı adres çubuğunuza yazmanız yeterlidir:

Tarayıcı adres çubuğundaki web sayfası adresi örneği

Web sitesi nedir?

Web sitesi, benzersiz bir alan adını paylaşan, bağlantılı web sayfaları topluluğudur. Bir web sitesinin her web sayfası, kullanıcının web sitesinin bir sayfasından diğerine geçmesine izin veren açık bağlantılar (çoğu zaman metnin tıklanabilir bölümü biçiminde) sağlar.

Bir web sitesine erişmek için, tarayıcı adres çubuğunuza alan adını yazarız:

Tarayıcı adres çubuğundaki web sitesi etki alanı adı örneği

Web sunucusu nedir?

Web sunucusu, bir veya daha fazla web sitesi barındıran bir bilgisayardır. “Barındırma”, tüm web sayfalarının ve destek dosyalarının bu bilgisayarda mevcut olduğu anlamına gelir. Web sunucusu, barındırmakta olduğu web sitesinden herhangi bir web sayfasını kullanıcı isteği üzerine kullanıcının tarayıcısına gönderecektir.

Web sitelerini ve web sunucularını karıştırmayın. Örneğin, birinin “Web sitem yanıt vermiyor” dediğini duyarsanız, bu aslında web sunucusunun yanıt vermediği ve bu nedenle web sitesinin kullanılamayacağı anlamına gelir. Daha da önemlisi, bir web sunucusu birden fazla web sitesi barındırabildiğinden, web sunucusu terimi hiçbir zaman bir web sitesi belirlemek için kullanılmaz, çünkü büyük bir karışıklığa neden olabilir.

Arama motoru nedir?

Arama motorları web’de yaygın bir karışıklık kaynağıdır. Arama motoru, kullanıcıların diğer web sitelerinden web sayfalarını bulmasına yardımcı olan özel bir web sitesi türüdür.

GoogleBingYandexDuckduckGo ve daha fazlası. Bazıları geneldir, bazıları belirli konular hakkında uzmanlaşmıştır. Hangisini tercih ederseniz kullanabilirsiniz.

Web’e yeni başlayanlar arama motorlarını ve tarayıcıları karıştırır. Şunu açıklığa kavuşturalım: Tarayıcı, web sayfalarını alan ve görüntüleyen bir yazılımdır; arama motoru, insanların diğer web sitelerinden web sayfalarını bulmasına yardımcı olan bir web sitesidir. Karışıklık ortaya çıkar, çünkü birisi ilk kez bir tarayıcı başlattığında, tarayıcı bir arama motorunin ana sayfasını görüntüler. Bu mantıklı, çünkü açıkçası, bir tarayıcıyla yapmak istediğiniz ilk şey görüntülenecek bir web sayfası bulmaktır. Altyapıyı (örneğin, tarayıcıyı) hizmetle (örneğin, arama motoru) karıştırmayın. Bu ayrımı yapmak size yardımcı olacaktır, ancak bazı profesyoneller bile gevşek konuşur, bu yüzden bu konuda endişeli de hissetmeyin.

Firefox’un varsayılan başlangıç sayfası olarak bir Google arama kutusunu gösterdiği bir örnek aşağıda verilmiştir:

Firefox'un her gece özel bir Google sayfasını varsayılan olarak görüntüleme örneği

4 thoughts on “Web sayfası, web sitesi, web sunucusu ve arama motoru arasındaki fark nedir?

 1. Geri bildirim: URL nedir? - koddla

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top