koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Temel yazılım yükleme

Temel yazılımı yükleme: basit web geliştirme yapmak için hangi araçlara ihtiyacınız olduğunu ve bunları nasıl düzgün bir şekilde yükleyebileceğinize bakalım.

Profesyoneller hangi araçları kullanıyor?

  • Bir bilgisayar. Belki bu bazı insanlar için bariz geliyor, ancak bazılarınız bu makaleyi telefonunuzda veya bir kütüphane bilgisayarında okuyorsunuz. Ciddi web geliştirme için Windows, macOS veya Linux çalıştıran bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara yatırım yapmak daha iyidir.
  • Kod yazmak için bir metin düzenleyicisi. Bu bir metin editörü olabilir (e.g. Visual Studio CodeNotepad++Sublime TextAtomGNU Emacs, veya VIM) veya karma bir editör (e.g. Dreamweaver veya WebStorm) olabilir. Office belge düzenleyicileri, web tarayıcıları tarafından kullanılan işleme altyapılarını engelleyen gizli öğelere başvurdukları için bizim amacımıza uygun değiller.
  • Web tarayıcıları, kodu test etmek için. Şu anda, en çok kullanılan tarayıcılar FirefoxChromeOperaSafariInternet Explorer ve Microsoft Edge‘dir. Ayrıca, sitenizin mobil cihazlarda ve hedef kitlenizin hala kullanıyor olabileceği eski tarayıcılarda (IE 8-10 gibi) nasıl performans gösterdiğini de test etmelisiniz. Lynx, metin tabanlı bir terminal web tarayıcısı, sitenizin görme engelli kullanıcılar tarafından nasıl deneyimlendiğini görmek için mükemmeldir.
  • Bir grafik editörü,  GIMPFigmaPaint.NETPhotoshopSketch or XD gibi. Web sayfalarınız için resim veya grafik yapabilmenize olanak sağlar.
  • Sürüm kontrol sistemi: Sunuculardaki dosyaları yönetmek, bir ekiple bir proje üzerinde işbirliği yapmak, kod ve varlıkları paylaşmak ve çakışmaları düzenlemeyi önlemek için. Şuanda Git en popüler sürüm kontrol sistemidir. 
  • Bir FTP programı, sunuculardaki dosyaları yönetmek için eski web barındırma hesaplarında kullanılır (Git bu amaçla FTP’nin yerini giderek daha fazla almaktadır).
  • Otomasyon sistemi. Webpackgrunt veya Gulp gibi kodu küçültme ve testleri çalıştırma gibi yinelenen görevleri otomatik olarak gerçekleştirmek için.
  • Ortak işlevsellik yazmayı hızlandırmak için kütüphaneler, çerçeveler vb. kütüphane, kodunuzda kullanmanız için hazır işlevsellik sağlayan varolan bir JavaScript veya CSS dosyası olma eğilimindedir. Bir çerçeve, üzerine bir web uygulaması yazmanız için bazı özel sözdizimleri içeren eksiksiz bir sistem sunarak bu fikri daha da ileri götürmüştür.
  • Ve daha fazla araç!

Gerçekten hangi araçlara ihtiyacım var?

Bu korkutucu bir liste gibi görünüyor, ancak neyse ki, bunların çoğu hakkında hiçbir şey bilmeden web geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu makalede, size en az bir metin editörü ve bazı modern web tarayıcıları ayarlayacağız.

Metin düzenleyicisi yükleme

Muhtemelen bilgisayarınızda zaten temel bir metin düzenleyicisi vardır. Varsayılan olarak Windows ile Not defteri, macOS ile birlikte ise TextEdit gelir. Linux dağıtımları farklılık gösterir; Ubuntu ile birlikte gedit varsayılan olarak gelir.

Web geliştirme için, muhtemelen Not Defteri veya TextEdit’ten daha iyisini yapabilirsiniz. Başlangıç olarak Visual Studio Code iyi olabilir. VSC Canlı önizlemeler ve kod ipuçları sunan ücretsiz bir editördür.

Modern web tarayıcılarını yükleme

Şimdilik, kodumuzu test etmek için birkaç masaüstü web tarayıcısı yükleyeceğiz. Aşağıdan işletim sisteminizi seçin ve en sevdiğiniz tarayıcılar için yükleyicileri indirmek için ilgili bağlantıları tıklayın:

Devam etmeden önce, bu tarayıcılardan en az ikisini yüklemeli ve teste hazır hale getirmelisiniz.

Not: Internet Explorer bazı modern web özellikleriyle uyumlu değildir ve projenizi çalıştıramayabilir. Genellikle web projelerinizi uyumlu hale getirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü çok az insan hala kullanıyor – bu konuda çok fazla endişelenmeyin.

Yerel web sunucusu yükleme

Bazı örneklerin başarıyla çalışması için bir web sunucusu tarafından çalıştırılması gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı yerel bir test sunucusu nasıl kurulur makalemizden görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top