koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Python’da Program Oluşturma ve Çalıştırma

Python ile ilk programımızı oluşturalım.
IDLE’yi çalıştırın. Üstteki menüden Dosya’yı ve ardından Yeni Dosya’yı seçin. Görünen yeni pencerede aşağıdakileri yazın:

print("Hello, World!")

Şimdi programı kaydedin: menüden Dosya’yı ve ardından Kaydet’i seçin. merhaba.py olarak isimlendirin (istediğiniz herhangi bir klasöre kaydedebilirsiniz). Artık kaydedildiği için çalıştırılabilir.

Şimdi, Çalıştır’a ve ardından Modülü Çalıştır’a giderek programı çalıştırın (veya IDLE’nin daha eski bir sürümüne sahipseniz Düzenle ve Çalıştır komut dosyasını kullanın). Python Shell penceresinde Merhaba, Dünya! yazısını göreceksiniz..

IDLE’ye daha derinlemesine bir giriş için, ekran görüntülerini de içeren daha uzun bir öğretici http://hkn.eecs.berkeley.edu/~dyoo/python/idle_intro/index.html adresinde bulunabilir.

Python’da dosya isimleri nasıl olmalıdır?

Python programlarının dosya adlarıyla ilgili bazı kurallara bağlı kalmak çok yararlı olabilir. Aksi takdirde bazı şeyler beklenmedik bir şekilde ters gidebilir. Örneğin modül adlarını doğru takip etmezseniz tuhaf problemler yaşayabilirsiniz (modülleri daha sonra tartışacağız). Aşağıdaki kurallara bağlı kalmamız bizi bu gibi sorunlardan büyük ölçüde kurtarır.

  • Programları her zaman .py uzantısıyla kaydedin. Dosya adının başka bir yerine başka bir nokta koymayın.
  • Dosya adları için yalnızca standart karakterler kullanın: harfler, sayılar, kısa çizgi (-) ve alt çizgi (_).
  • Beyaz boşluk (” “) hiç kullanılmamalıdır (bunun yerine alt çizgi kullanın).
  • Dosya adının başında harf dışında hiçbir şey kullanmayın (özellikle rakam yok!).
  • Dosya adlarınızda “İngilizce olmayan” karakterler (ç, İ, ş, å, ɓ, ç, ð, é, õ, ü gibi) kullanmayın – daha da iyisi, programlama sırasında bunları hiç kullanmayın.
  • Dosya adları için modül adları kullanmayın (örneğin, print.py, math.py, list.py)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top