Python’da bir karakterin ASCII değeri nasıl alınır?

Python’da bir karakterin ASCII değerini int olarak nasıl alabiliriz? Bu dökümana göre: ord() fonksiyonu karakterin int değerini getirir.

İlişkili olduğu konular : ascii, python

Python’da bir karakterin ASCII değerini int olarak nasıl alabiliriz?

Bu dökümana göre:

ord() fonksiyonu karakterin int değerini getirir. Ve bir takım işlemler yaptıktan sonra tekrar geri dönüştürmek isterseniz, chr() fonksiyonu işe yarar.

>>> ord('a')
97
>>> chr(97)
'a'
>>> chr(ord('a') + 3)
'd'
>>>

Python 2’de, Unicode karakterini döndüren unichr fonksiyonu bulunur:

>>> unichr(97)
u'a'
>>> unichr(1234)
u'\u04d2'

chr yerine Python 3’te unichr kullanabilirsiniz.


Not: Burada ord() size “tam olarak” ascii değerini vermez (Python 3.6 ve Python 2.7 belgeleri). Hangi karakter kodlamasındaysanız o kodlamadaki karakterin sayısal değerini verir. Bu nedenle, Latin-1 kullanıyorsanız ord('ä') sonucu 228 olabilir veya UTF-8 kullanıyorsanız bir TypeError oluşturabilir.

Peki hangi karakter kodlamasında olduğumuzu nasıl bileceğiz?

Bu ilgilendiğimiz nesne türüne bağlı. Python3 (str) varsayılan olarak unicode‘dur. Python3 (byte): str(b'\xc3\x9c', 'ascii')UnicodeDecodeError hatası verir. Python3 (byte): str(b'\xc3\x9c', 'utf-8') Ü döndürür.

Bu yazı topluluk tarafından oluşturuldu. Lisans bilgisine bakabilirsiniz. Yanlış veya eksik bilgileri düzenlemek için github üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Kategoriler: Yazı, Python

Okumaya devam et!

Python’da dosya oluşturma ve değiştirme tarihini/saatini nasıl görürüz?

Platformlar arası bir şekilde değiştirme tarihini almak kolay – os.

Python kodunun profilini nasıl oluşturabiliriz?

Project Euler ve diğer kodlama yarışmalarında yazdığımız kodlar genellikle belirli bir süreden kısa zamanda çalışmak zorunda.

Python ile neler yapılabilir? – 7 Neden

Python, 2003 yılından bu yana TIOBE Programlama Topluluğu Endeksi’nde sürekli olarak en popüler on programlama dili arasında yer alıyor.

Değişken Kapsamı

Python’da değişken oluşturma ve değer atamayı istediğimiz değişken ismini yazarak ve eşitliğin karşısına değeri vererek yapabiliyoruz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

koddla
Tema Mundana by WowThemes.net.