koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Python101 – Python 3 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazı Windows kullanıcıları için Python 3 kurulumunu tartışır. Linux, BSD ve Unix kullanıcıları için nasıl kurulduğunu arıyorsanız bu linki takip edin: Linux’ta ve Mac’de Python 3 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Python Yükleme

Python programlama için çalışan bir Python kurulumuna ve bir metin düzenleyiciye ihtiyacınız var. Python, başlangıç için oldukça güzel ve tamamen yeterli olan kendi editörü IDLE ile birlikte gelir. Programlamaya daha fazla girdikçe, muhtemelen nano, emacs, vi veya diğerleri gibi başka bir düzenleyiciye geçeceksiniz.

Python indirme sayfası http://www.python.org/download şeklindedir. En yeni sürüm Python 3.8.5’tir (Temmuz 2020 itibariyle); Python 2.7 ve daha eski sürümler bu öğreticide çalışmayacaktır. İndirme sitesinde farklı bilgisayar platformları için çeşitli farklı kurulum dosyaları bulunmaktadır. En yaygın işletim sistemleri için bazı özel talimatlar şunlardır:

Windows’ta Python Kurulumu

Python indirme sayfasından uygun Windows yükleyiciyi indirin (64 bit AMD veya Intel çipiniz yoksa x86 MSI yükleyici). Yükleyiciyi çift tıklayarak başlatın ve talimatları izleyin.

Daha fazla bilgi için https://docs.python.org/3/using/windows.html#installing-python adresine bakın.

Windows Python PATH ortam değişkeninizi yapılandırma

PATH ortam değişkeni, noktalı virgüllerle ayrılmış klasörlerin bir listesidir; Windows, bir programı çalıştırmaya çalıştığınızda istediğiniz programı bu klasörlerde arayacaktır. Aşağıdaki komutu Komut İstemi’ne (cmd) yazarak PATH’ınızın mevcut değerini görebilirsiniz:

echo %PATH%

Ortam değişkenlerini kalıcı olarak değiştirmenin en kolay yolu, Windows’ta kurulu gelen ortam değişkeni düzenleyicisini çalıştırmaktır. Bu düzenleyiciye nasıl ulaşacağınız Windows’un farklı sürümlerinde biraz farklıdır.

Windows 8 veya Windows 10’da PATH düzenleyicisi: Windows tuşuna basın ve Windows Denetim Masası‘nı bulmak için Denetim Masası yazın. Kontrol Panelini açtıktan sonra, Görüntüle: Büyük Simgeler’i seçin, ardından Sistem‘e tıklayın. Açılan pencerede, Gelişmiş Sistem Ayarları bağlantısını ve ardından Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın.

Windows 7 veya Vista’da: Ekranın sol alt köşesindeki Başlat düğmesini tıklayın, farenizi Bilgisayar‘ın üzerine getirin, sağ tıklayın ve açılır menüden Özellikler‘i seçin. Gelişmiş Sistem Ayarları bağlantısını ve ardından Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın.

Ortam değişkeni düzenleyicisini açtıktan sonra hangi Windows sürümünü çalıştırdığınızdan bağımsız olarak aynı şeyi yapacaksınız: Düzenleyicinin alt yarısındaki Sistem Değişkenleri altında, PATH adlı değişkeni bulun. Seçin ve Düzenle‘ye tıklayın Python kök dizininizin C:\Python37 olduğunu varsayarak, aşağıdaki iki klasörü yolunuza ekleyin (ve noktalı virgülleri doğru yazdığınızdan emin olun; listedeki her klasör arasında bir noktalı virgül olmalıdır):

C:\Python37
C:\Python37\Scripts

Etkileşimli Mod (Interactive Mode)

IDLE’ye gidin (Python GUI olarak da adlandırılır). Bunun gibi bir metin içeren bir pencere görmelisiniz:

Type "copyright", "credits" or "license()" for more information.
  ****************************************************************
  Personal firewall software may warn about the connection IDLE
  makes to its subprocess using this computer's internal loopback
  interface. This connection is not visible on any external
  interface and no data is sent to or received from the Internet.
  ****************************************************************
  
IDLE 3.0   
>>> 

>>>, Python’un size etkileşimli modda olduğunuzu söylemesinin bir yoludur. Etkileşimli modda yazdıklarınız hemen çalıştırılır. 1 + 1 yazarak bunu test edebilirsiniz. Etkileşimli mod, Python’un ne yapacağını test etmenize ve görmenize olanak tanır. Yeni Python ifadeleriyle oynamanız gerektiğini hissederseniz etkileşimli moda geçip ve deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top