koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Python101 – Programlama Bilmeyenler için Python

Daha önce hiç programlama görmedim, Python öğrenebilir miyim?

Bu eğitimde ilerledikçe programlamanın nasıl olduğunu Python üzerinden öğretmeye çalışacağız. Ama programlamayı öğrenmenin tek bir yolu var. O da kod okumak ve kod yazmaktan geçiyor (bilgisayar programları genellikle kod olarak isimlendirilir). Size birçok kod göstereceğiz. Bu kodların ne yaptığını anlamak için kodu yazıp kendiniz görmelisiniz. Üzerinde oynayın, değişiklikler yapın. Olabilecek en kötü şey kodun en sonunda işe yaramayacak olmasıdır.

Yazılar içindeki kodlar aşağıdaki gibi gösterilecek:

# Python öğrenmesi kolay bir dildir
print ("Merhaba, Dünya!")

Bu şekilde kodları diğer metinden ayırt etmek kolay olacak. Kodun renkli olması sadece kod parçasını öne çıkarmak ve kodun farklı bölümlerini birbirinden ayırmak için. Sizin kendi bilgisayarınızda yazdığınız kod büyük olasılıkla renkli olmayacak veya olsa da farklı renklede olacak. Ancak burada yazıldığı şekilde girdiğiniz sürece bu durum kodu etkilemeyecek.

Kod çıktıları şu şekilde gösterilecek:

Merhaba, Dünya!

Bu döküman bir Python 3 dersi. Bu da örneklerin çoğunun Python 2.7 ve öncesinde çalışmayacağı anlamına geliyor. Çünkü belirli bir paket program için veya kurs için Python öğrenmiyorsanız, büyük olasılıkla Python 3 öğrenmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, Python 2 ve 3 arasındaki farklar çok da büyük değil. Bu nedenle birini öğrenirseniz, diğeri için yazılmış programları çok fazla zorlanmadan kullanabilir, okuyabilirsiniz.

Ayrıca size programlama terminolojisini de tanıtacağız – örneğin, programlamaya genellikle kodlama denir. Bu sadece programcıların ne hakkında konuştuğunu anlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda öğrenme sürecine de yardımcı olacak.

Şimdi daha önemli şeylere geçelim. Öncelikle Python’da programlamak için bir Python 3 yazılımına ihtiyacınız var. Bunun için Python yazılım kurulumu yazısı ile devam edelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top