koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

Python101 – Linux’ta ve Mac’de Python 3 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazı Linux, BSD, Unix ve Mac kullanıcıları için Python 3 kurulumunu tartışır. Windows’ta nasıl kurulduğunu arıyorsanız bu linki takip edin: Python 3 Yazılım Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux, BSD ve Unix kullanıcıları

Muhtemelen Python makinenize yüklenmiş durumdadır. Python 3.0’ün Aralık 2008’de yayınlandığı düşünülürse, tüm Linux dağıtımlarında Python 3 bulunmalıdır. Bu nedenle sıfırdan derlemenize gerek kalmayabilir. Ubuntu ve Fedora’da Python 3 binary paketleri mevcut, ancak bunlar henüz varsayılan değiller, bu yüzden özel olarak kurulmaları gerekir.

Test etmek için komut satırına python3 yazın. Aşağıdaki bölümde gösterilene benzer bir şey görürseniz hazırsınız demektir.

Python 3.0 (r30:67503, Dec 29 2008, 21:31:07) 
[GCC 4.3.2 20081105 (Red Hat 4.3.2-7)] on linux2
Type "copyright", "credits" or "license()" for more information.

  ****************************************************************
  Personal firewall software may warn about the connection IDLE
  makes to its subprocess using this computer's internal loopback
  interface. This connection is not visible on any external
  interface and no data is sent to or received from the Internet.
  ****************************************************************
  
IDLE 3.0   
>>> 

IDLE’nin idle3 gibi kendi paketinden veya python araçlarının (python-tools) bir parçası olarak ayrı olarak yüklenmesi gerekebilir.

Python’u kurmanız gerekiyorsa, önce işletim sisteminin paket yöneticisini kullanmayı deneyin veya paketlerinizin bulunduğu depoya gidin. Depoda bulamıyorsanız ve derlemeniz gerekiyorsa Python’u Unix’teki kaynak kodundan derlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; (Daha detaylı bilgi için: Introduction to Linux):

 • .tgz dosyasını indirin. (gzip’lenmiş tar dosyasını https://www.python.org/ftp/python/3.7.4/Python-3.7.4.tgz adresinden indirebilirsiniz.)
 • Tar dosyasını açın (indirdiğiniz doğru yolu girmeyi unutmayın):
$ tar -xvzf ~/Download/Python-3.7.4.tgz
... açılan dosyaların listesi
 • Klasöre girin ve programı derleyip kurun
$ cd Python-3.7/
$ ./configure --prefix=$HOME/python3_install
 ... bir çok yazı, hata mesajlarına dikkat edin ... 
$ make
 ... daha fazla yazı. Hata mesajı olmamasını umuyoruz... 
$ make install
 • PATH bash değişkeninize $HOME/python3_install/bin‘i ekleyin.

Yukarıdaki komutlar Python 3’ü ana dizininize kuracaktır, ki bu da muhtemelen istediğiniz şeydir. Ancak --prefix=$HOME/python3_install komutunu atlarsanız kurulum /usr/local dizinine gerçekleşir.

IDLE grafik kod düzenleyicisini kullanmak istiyorsanız, tk ve tcl kitaplıklarının -geliştirme dosyalarıyla birlikte- sistemde kurulu olduğundan emin olmanız gerekir. Bunlar mevcut değilse, make aşamasında uyarı alırsınız.

Mac Kullanıcıları

Mac OS X Tiger (10.4)’den başlayarak, Python 2 sürümleri varsayılan olarak işletim sistemiyle birlikte gelir, ancak Mac OS Python 3 ile başlamadığı sürece Python 3’ü de yüklemeniz gerekir (komut satırı terminalinde python3‘ü başlatarak sürümü kontrol edebilirsiniz). Ayrıca standart kurulumda IDLE (Python editörü) de eksik olabilir. Python’u (yeniden) yüklemek istiyorsanız Python indirme sitesinden Mac OS yükleyicisini edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top