koddla

Yazılımcıları bilgi ile güçlendirir.

HTML’deki id özniteliği için geçerli değerler nelerdir?

Id özniteliğine hangi değerleri verebiliriz? Buna vereceğimiz cevap HTML5 ve önceki sürümleri arasında farklılık gösterir.

HTML 4 için cevap teknik olarak:

Kimlik ve AD belirteçleri bir harfle ([A-Za-z]) başlamalıdır ve bunu herhangi bir sayıda harf, rakam ([0-9]), tire (“-“), alt çizgiler (“_”), iki nokta üst üste (“:”) ve nokta (“.”) takip edebilir.

HTML 5, yalnızca bir kimliğin en az bir karakter içermesi gerektiğini ve herhangi bir boşluk karakteri içermeyebileceğini söyleyerek daha fazla şeye izin verebilir.

Id özniteliği XHTML‘de büyük/küçük harf duyarlıdır.

Tamamen pratik bir konu olarak, belirli karakterlerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Nokta, iki nokta üst üste ve ‘#’ CSS seçicilerinde özel bir anlama sahiptir, bu nedenle CSS’de bir ters slash veya jQuery seçicisi için çift ters slash kullanarak bu karakterlerden kaçmanız gerekir. Id’yi nokta ve iki nokta üst üste ile doldurmadan önce kodunuzda bir karakterden ne sıklıkta kaçmak zorunda kalacağınızı düşünün.

Örneğin, HTML bildirimi <div id="first.name"></div> geçerlidir. CSS’de bu öğeyi #first\.name şeklinde ve jQuery’de ise $('#first\\.name') şeklinde seçebilirsiniz: Ancak ters slash’ı unutursanız, $('#first.name'), first id’sine sahip ve aynı zamanda name sınıfa sahip bir öğe arayan mükemmel derecede geçerli bir seçiciniz olacaktır. Bu gözden kaçırılması kolay bir hatadır. Bunun yerine kimliği (nokta yerine tire) seçerek uzun vadede daha mutlu olabilirsiniz: first-name.

Bir adlandırma kuralına bağlı kalarak uygulama geliştirmenizi basitleştirebilirsiniz. Örneğin, kendinizi tamamen küçük harfli karakterlerle sınırlarsanız ve sözcükleri her zaman tire veya alt çizgilerle ayırırsanız (ancak her ikisini birden seçmezseniz), hatırlanması kolay bir isimlendirme yolunuz olur. Bu durumda ismi “öyle mi yoksa böyle mi seçmiştim?” demezsiniz, çünkü her zaman ne yazmanız gerektiğini bilirsiniz. Kendinizi bununla sınırlayın, örneğin; tire veya alt çizgi yok ve her zaman, ilk karakter için sürekli olarak büyük veya küçük harf kullanın, bunları karıştırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top