Uygulama – Gezegen verilerini yapılandırma

Tablo değerlendirmemizde size güneş sistemimizdeki gezegenler hakkında bazı veriler sağlıyor ve bunları bir HTML tablosunda yapılandırmanızı istiyoruz.

Tablo değerlendirmemizde size güneş sistemimizdeki gezegenler hakkında bazı veriler sağlıyor ve bunları bir HTML tablosunda yapılandırmanızı istiyoruz.

Başlangıç ​​noktası

Değerlendirmeye başlamak için boş şablon.htmlminimal-table.css, ve planets-data.txt dosyalarını yerel bilgisayarınıza kaydedin.

Not: Alternatif olarak, aşağıdaki gibi bir site kullanabilirsiniz: JSBin veya Glitch. HTML, CSS ve JavaScript’i bu çevrimiçi düzenleyicilerden birine yapıştırabilirsiniz. Kullandığınız çevrimiçi düzenleyicide ayrı JavaScript/CSS panelleri yoksa, bunları HTML sayfasının içine satır içi <script>/<style> öğeler olarak koyabilirsiniz.

Proje tanıtımı

Bir okulda öğretmensiniz; Şu anda öğrencileriniz güneş sistemimizdeki gezegenleri inceliyorlar. Öğrencilerinize gezegenlerle ilgili gerçekleri ve rakamları takip etmesi kolay bir veri seti sağlamak istiyorsunuz. Bunun için bir HTML veri tablosu ideal olacaktır – elinizdeki ham verileri alıp aşağıdaki adımları izleyerek bir tabloya dönüştürmeniz gerekiyor.

Bitmiş tablo şöyle görünmelidir:

Tamamlanacak adımlar

Aşağıdaki adımlar, tablo örneğini tamamlamak için yapmanız gerekenleri açıklayacak. İhtiyacınız olan tüm veriler planets-data.txt dosyada bulunur. Verileri görselleştirmede sorun yaşıyorsanız, yukarıdaki canlı örneğe bakın veya bir diyagram çizmeyi deneyin.

  1. html dosyanızı açın ve tabloya bir dış konteyner, bir tablo başlığı ve bir tablo gövdesi vererek başlayın. Bu örnek için bir tablo altbilgisine ihtiyacınız yok.
  2. Sağlanan başlığı tablonuza ekleyin.
  3. Tüm sütun başlıklarını içeren tablo başlığına bir satır ekleyin.
  4. Tüm satır başlıklarını anlamsal başlıklar haline getirmeyi hatırlayarak, tüm içerik satırlarını tablo gövdesi içinde oluşturun.
  5. Tüm içeriğin doğru hücrelere yerleştirildiğinden emin olun – ham verilerde, gezegen verilerinin her satırı ilişkili gezegenin yanında gösterilir.
  6. Satır ve sütun başlıklarını, başlık olarak sunuldukları satırlar, sütunlar veya satır gruplarıyla açık bir şekilde ilişkili hale getirmek için nitelikler ekleyin.
  7. Tüm gezegen adı satır başlıklarını içeren sütunun hemen çevresine siyah bir kenarlık ekleyin .

İpuçları ve püf noktaları

  • Başlık satırının ilk hücresinin boş olması ve iki sütuna yayılması gerekir.
  • Gezegen adı satır başlıklarının (örneğin Satürn ) solunda bulunan grup satır başlıklarını (örneğin Jovian gezegenleri ) sıralamak biraz zordur – her birinin doğru sayıda satır ve sütunu kapsadığından emin olmanız gerekir.
  • Başlıkları satırları/sütunlarıyla ilişkilendirmenin bir yolu, diğerinden çok daha kolay olabilir.
Bu yazı topluluk tarafından oluşturuldu. Lisans bilgisine bakabilirsiniz. Yanlış veya eksik bilgileri düzenlemek için github üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Kategoriler: HTML Tablolar, HTML, Kılavuz

Okumaya devam et!

Link-Bağlantı nedir?

Bu makalede, bağlantıların ne olduğunu ve neden önemli olduğunu ele alacağız.

script etiketlerini HTML’de nereye koymalıyız?

JavaScript’i bir HTML belgesine yerleştirirken, <script> etiketlerini koymanın en uygun yeri neresidir?  Bir tarayıcı <script> etiketi bulunan bir web sitesini yüklediğinde şunlar olur : HTML sayfasını getirir (örn.

Web sayfası, web sitesi, web sunucusu ve arama motoru arasındaki fark nedir?

Bu makalede, web ile ilgili çeşitli kavramları açıklıyoruz: web sayfaları, web siteleri, web sunucuları ve arama motorları.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

koddla
Tema Mundana by WowThemes.net.